flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

25 березня 2013 року "ХОЧУ БУТИ ПРИСЯЖНИМ"

20 листопада минулого року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс. Одна з його новел передбачає реалізацію ринципу безпосередньої участі народу у здійсненні правосуддя – суд присяжних. Кримінальне провадження у суді першої інстанції щодо злочинів, за скоєння яких передбачене довічне позбавлення волі, за  клопотанням обвинуваченого може здійснюватися судом присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних. Подібний інститут у багатьох державах діє давно. А от пересічний українець донедавна міг скласти думку про нього хіба що з американських кінофільмів чи бестселерів.

Районні ради провели відбір і уже затвердили списки присяжних, - говорить заступник начальника Територіального управління державної судової адміністрації у Кіровоградській області С.Літвінов. -Кількість присяжних у кожному районі різна, її визначає голова відповідного суду. Приміром, у Кіровському районі 25 присяжних, а у Ленінському - 40. Списки затверджуються рішенням відповідної місцевої ради на чотири роки і переглядаються у разі необхідності, але не рідше ніж раз на два роки.

Які ж вимоги до кандидатур присяжних? Це повинні бути громадяни України, які досягли 30 років і не старші 65 років, постійно проживають на території, на яку розповсюджується юрисдикція відповідного суду. Присяжними не можуть бути визнані судом обмежено дієздатні та недієздатні, з хронічними психічними та іншими захворюваннями, або захворюваннями, які можуть перешкоджати виконанню обовязків, з незнятою чи непогашеною судимістю, народні депутати України, члени уряду, судді, прокурори, співробітники правоохоронних органів, військовослужбовці, адвокати, нотаріуси, та громадяни, які не володіють державною мовою.

Відбір присяжних на кожну конкретну справу відбуватиметься після відкриття судового засідання, - продовжує Сергій Валерійович. – Суд залучатиме народних засідателів до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньої участі. Присяжні прийматимуть присягу, і згідно ст.57 Закону "Про судоустрій та статус суддів", на час виконання обов’язків на присяжних розповсюджується гарантія незалежності та недоторканості суддів. Присяжні отримуватимуть гроші за шкалою мінімальної заробітної плати, а також кошти на проїзд, наймання житла, добові. Присяжних призначатимуть тільки на вимогу обвинуваченого. Суд виноситиме рішення шляхом голосування. Якщо присяжні визнали підсудного винним, а судді виправдали, він буде засуджений. Однак може подати апеляцію. В апеляційному суді присяжні не присутні.