flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

28 листопада 2014 "До якого суду йти"

Кожен, хто має намір звернутися за вирішенням правового спору до суду, має з’ясувати, якому ж саме органу правосуддя слід подавати позовну заяву. Допомогти розібратися читачам "Вечірки" в цьому питанні взялася головний спеціаліст сектору організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформаційних технологій територіального управління Державної судової адміністрації в Кіровоградській області Ілона Діордієва. Ось що вона розповіла:

– В Україні діють три вертикалі судової влади: суди з розгляду цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення, адміністративні суди; господарські суди.

У порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Якщо виник спір з приводу державного пенсійного забезпечення (наприклад, неправильно нарахували пенсію або відмовили у її призначенні) чи інших видів соціального забезпечення, що надаються державою чи органами місцевого самоврядування, громадяни можуть звернутися з адміністративним позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду за своїм зареєстрованим місцем проживання (перебування, знаходження) або за місцезнаходження відповідача відповідно до правил адміністративного судочинства. Це стосується усіх спорів з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. У випадках, коли відповідачем в адміністративній справі є орган державної влади, інший державний орган, їх посадова чи службова особа, потрібно звертатися до окружного адміністративного суду за правилами адміністративного судочинства.

До господарського суду мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності згідно із встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.