flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

25 квітня 2014 року "ОБЕРУТЬ НОВИХ ПРИСЯЖНИХ"

ОБЕРУТЬ НОВИХ ПРИСЯЖНИХ

Нинішнього року на Кіровоградщині закінчується термін повноважень присяжних, обраних позаминулого року. Чи ведеться робота з формування нового корпусу присяжних для місцевих судів? Наскільки затребуваним в нашій області виявився інститут присяжних за час його існування? Із цими запитаннями редакція «Вечірки» звернулася до територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області. Відповідає завідуюча сектором організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформаційних технологій Вікторія Авраменко:

- Насамперед нагадаю, що присяжні – це громадяни України, які у випадках, передбачених процесуальним законом, залучаються до здійснення правосуддя. Суд присяжних складається з трьох присяжних засідателей та двох професійних суддів. Присяжні обираються автоматизованою системою документообігу суду з списку присяжних. Такі списки затверджуються рішенням відповідних  місцевих рад раз на два роки і переглядаються у разі необхідності за поданням територіальних управлінь Державної судової адміністрації.

Нині територіальне управління ДСА України в Кіровоградській області спільно з місцевими радами веде роботу щодо формування списків присяжних, оскільки у поточному році закінчується термін повноважень діючих присяжних.

Вимоги до кандидатур присяжних такі.  Це повинні бути громадяни України, які досягли 30 років і не старші 65, постійно проживають на території, на яку розповсюджується юрисдикція відповідного суду. Присяжними не можуть бути люди, які визнані обмежено дієздатними та недієздатними, з хронічними психічними та іншими захворюваннями або захворюваннями, які можуть перешкоджати виконанню обов’язків, з незнятою чи непогашеною судимістю, народні депутати України, члени уряду, судді, прокурори, співробітники правоохоронних органів, військовослужбовці, адвокати, нотаріуси, та громадяни, які не володіють державною мовою.

Присяжні приймають відповідну присягу. Згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів», на час виконання обов’язків на присяжних розповсюджується гарантія незалежності та недоторканості суддів. При цьому присяжний зобов'язаний: правдиво відповідати на запитання учасників процесу і головуючого щодо можливих обставин, які унеможливлюють його участь у процесі; додержуватись порядку в судовому засіданні; не спілкуватись з особами, які є учасниками процесу поза судовим засіданням; не збирати відомості поза судовим засіданням, які стосуються кримінального провадження, у розгляді якого він бере участь; не відлучатись з судового засідання; не розголошувати відомості, що стали йому відомими у зв'язку з виконанням повноважень присяжного.

Присяжних залучають до кримінальних проваджень, в котрих ідеться про злочини, за які передбачене покарання у вигляді довічного позбавлення волі, за умови, якщо обвинувачений клопоче про розгляд справи саме таким судом. Якщо обвинувачуються декілька осіб, і хоча б один з них заявив клопотання про розгляд провадження судом присяжних, суд присяжних розглядає провадження і щодо інших обвинувачуваних в цьому провадженні.  Такий суд ухвалює рішення шляхом голосування.

Якщо присяжні визнали підсудного винним, а судді виправдали, він буде засуджений. Однак може подати апеляцію. В апеляційних судах присяжні не передбачені.

Реально залучають присяжних до правосуддя в нашій державі не часто. Наприклад, на Кіровоградщині торік до розгляду місцевими судами п’яти кримінальних справ було залучено двадцять сім присяжних.