Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні судова система опинилася у надскладній ситуації, зумовленій проблемами кадрового дефіциту та значним недофінансуванням за всіма статтями видатків.
У Кіровоградській області із 135 суддів за штатом, фактично здійснюють правосуддя у місцевих судах 83 судді. При цьому, за 9 місяців поточного року у провадженні цих суддів перебувало понад 52 тисячі справ і матеріалів.
Надмірне навантаження працюючих суддів відбивається на якості та тривалості судових процесів, через це люди роками не можуть відстояти свої права і отримати судове рішення.
На проблемах неналежного фінансового забезпечення неодноразово наголошували голови місцевих судів. Через відсутність поштових марок Кіровський та Ленінський районні суди міста Кропивницького, а також Знам`янський, Олександрійський, Світловодський міськрайонні суди та низка районних судів Кіровоградської області вимушено припинили здійснення викликів до суду учасників судових процесів та направлення судових рішень поштою.
Водночас, слід зауважити, що порушення встановленого порядку повідомлення учасників процесу про судові засідання може призвести до скасування судових рішень через процесуальні порушення.
Впровадження електронного судочинства могло б покращити ситуацію. Проте, вже сьогодні через наявну фінансову заборгованість в деяких судах швидкість інтернету знижена вдвічі. А в 2021 році через незначний відсоток запланованих видатків на утримання судів є ризик припинення надання постійного доступу до Інтернет послуг, і як наслідок – можлива повна зупинка системи електронного діловодства судів.
Суди протягом кількох місяців не забезпечені папером, картриджами для роздрукування процесуальних документів, канцелярськими та господарськими товарами, дезинфікуючими засобами. Відсутні кошти на утримання службових автомобілів, а відтак не здійснюється доставка службової кореспонденції між установами.
Нагальні потреби частково компенсуються власним коштом суддів та працівників. Разом з тим, низький рівень оплати праці висококваліфікованих спеціалістів призводить до відтоку кадрів.
Тривалий розгляд судових справ, відкладення засідань через неявку сторін, свідків, які не повідомлені про слухання у належний спосіб, викликає обґрунтовані нарікання та громадське обурення щодо порушення прав осіб на судовий захист упродовж розумного строку.
Вказані питання є предметом постійного обговорення на рівні керівництва Державної судової адміністрації України, органів суддівського врядування та самоврядування спільно з урядовим комітетом та профільним міністерством.
Однак, з аналізу Державного бюджету України на 2021 рік, проблеми значного дефіциту коштів, які постали перед судами в цьому році, ймовірно посиляться наступного року, що практично унеможливить здійснення судочинства.
Фото – з мережі Інтернет
Джерело: Кропивницький апеляційний суд
Пресслужба ТУ ДСА України в Кіровоградській області