flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Раді Європи затвердили декларацію щодо викликів, які постали перед судовою системою під час пандемії COVID-19

12 червня 2020, 17:05

10 червня 2020 року в режимі відеоконференції відбулося спеціальне засідання Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) Ради Європи, організоване в межах головування Греції в Комітеті міністрів Ради Європи.

Пандемія COVID-19 спричинила кризу у сфері охорони здоров’я та призвела до серйозних соціальних наслідків, зокрема перед судами і судовими органами держав-членів РЄ постали нові виклики. Зазначене спонукає замислитися над інноваційними заходами в судових системах на основі отриманого досвіду.

В умовах боротьби з коронавірусною інфекцією CEPEJ підтримує зусилля держав-членів щодо підвищення ефективності та якості функціонування судових систем відповідно до стандартів Ради Європи та задоволення  потреб тих, хто шукає справедливості.

Cаме тому цьогорічне червневе засідання CEPEJ значно відрізнялося від попередніх. Захід об’єднав близько 100 учасників з метою обміну досвідом щодо роботи судових органів під час кризи для забезпечення ефективного правосуддя в державах-членах РЄ. Водночас учасниками неодноразово наголошено на важливості дотримання прав людини та забезпечення справедливого судового розгляду одночасно із запровадженням антикризових заходів.  

На засіданні обговорено нові шляхи побудови роботи судових органів після кризи, а також висловлено пропозиції щодо ролі CEPEJ у зміцненні принципів ефективного правосуддя в державах-членах РЄ у післяпандемічний період.

За результатами обговорення членами CEPEJ прийнято Декларацію щодо вивчених уроків і викликів, з якими стикнулась судова система під час та після пандемії COVID-19.

Цей документ визначено основою нової програми роботи CEPEJ для надання державам-членам плану дій на час кризового періоду та містить рекомендації щодо функціонування органів системи правосуддя в межах семи важливих принципів: 1) права людини та верховенство права; 2) доступ до правосуддя; 3) безпека осіб; 4) моніторинг процесу розгляду, якості та ефективності; 5) кіберправосуддя; 6) тренінги; 7) погляд у майбутнє правосуддя.  

У вказаній декларації також зазначається, що держави-члени доклали значних зусиль, щоб за короткий проміжок часу пристосуватися до нових обставин та якнайкраще використовувати наявні ресурси для забезпечення функціонування своїх судів. Водночас держави мають скористатися моментом та набутим досвідом, адже кризу не можна використовувати для виправдання недоліків у судовій системі, а тим більше для зниження стандартів або порушення законодавчих гарантій.

Довідково:

Європейську комісію з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) засновано 18 вересня 2002 року відповідно до Резолюції (2002) 12 Комітету Міністрів Ради Європи. До складу CEPEJ входять 47 держав-членів Ради Європи. Метою роботи CEPEJ є підвищення ефективності роботи органів у сфері правосуддя в контексті впровадження стандартів та рекомендацій РЄ.

Організація є ініціатором багатьох досліджень у зазначеній галузі, зокрема порівняльного характеру, готує рекомендації, спрямовані сприяти застосуванню різноманітних документів РЄ, з метою поєднання двох ключових принципів правосуддя: справедливості та ефективності.

 
За повідомленням пресслужби ВККСУ