flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Тиск на суддю шляхом цілеспрямованої інформаційної кампанії є неприпустимим

02 липня 2020, 17:35

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» ВРП з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя веде і оприлюднює реєстр повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність. За результатами розгляду таких повідомлень та за наявності підстав  ВРП ухвалює рішення про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя. Про це зауважив заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький у виступі на Четвертому загальнонаціональному форумі «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації».

«Якщо уважніше придивитися до такого явища, як підрив авторитету судової влади, стане ясно, що воно набуло достатньо великого масштабу», – поділився спостереженнями Олексій Маловацький. На його думку, у суспільстві нерідко за допомогою цілеспрямованих інформаційних кампаній формується негативна думка про результати розгляду певної судової справи ще до моменту розгляду та ухвалення рішення у ній, тому під час прийняття рішення судді фактично перебувають під тиском цілеспрямованої інформаційної кампанії.

«Ключовим елементом такої інформаційної кампанії є чи то спотворена інформація, чи то вибірково подана інформація, чи то відверта дезінформація щодо діяльності судді та його майбутнього рішення. А її мета –  спонукати суд ухвалити певне рішення чи утриматись від ухвалення певного рішення», – відзначив заступник Голови ВРП.

За його словами, Вища рада правосуддя почала звертати на це увагу лише останнім часом. Раніше такі випадки розглядалися Вищою радою юстиції під кутом того, що судді є публічними особами, мають враховувати підвищений інтерес до них з боку суспільства та право інших осіб висловлювати свої оціночні, в тому числі критичні, судження стосовно здійснення правосуддя.

Останнім часом ВРП ухвалює рішення про неприпустимість дій, спрямованих на спонукання судді до ухвалення або неухвалення певного рішення, і надсилає відповідні звернення до державних органів, народних депутатів, громадських організацій та політичних партій, які вчиняють такі дії.

Олексій Маловацький нагадав, зокрема, що нещодавно Вища рада правосуддя розглянула звернення суддів Великої Палати Верховного Суду про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя під час розгляду справи родини підприємців Суркісів про визнання їх особами, пов’язаними з колишніми власниками «Приватбанку». І хоча ВРП дійшла висновку, що в цьому випадку не було втручання у діяльність суддів, звернула увагу посадових осіб Офісу Генерального прокурора на необхідність утримуватися від заяв та публічних висловлювань, які можуть підривати авторитет правосуддя та незалежність судової влади. Крім того, ВРП звернулася до Мін’юсту щодо перевірки додержання політичною партією «Демократична сокира» вимог Конституції та законів України, у тому числі щодо дотримання конституційних гарантій незалежності суддів та авторитету правосуддя, в контексті фактів, зазначених у повідомленні суддів Великої Палати Верховного Суду.

При цьому Олексій Маловацький повідомив, що під час нещодавньої презентації Вищою радою правосуддя Щорічної доповіді за 2019 рік про стан забезпечення незалежності суддів в Україні експерти Ради Європи звернули увагу, що вказані повноваження ВРП є здебільшого декларативними, оскільки ВРП наділена моніторинговими функціями, а законодавчо закріплених механізмів впливу на ситуацію немає.

Виступ заступника Голови ВРП О.Маловацького під час Четвертого загальнонаціонального форуму «Незалежні суди та вільні ЗМІ: протидія дезінформації» 1 липня 2020 року дивіться за посиланням

 

За повідомленням управління інформації ВРП